Düzgün bir ergitme prosesinde sıcaklığın kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu nedenle bekletme ve ana ergitme ocaklarında termokupl uygulaması ile ergimiş madenin sıcaklığı sürekli olarak ölçülür. Termokupl uygulamalarında dış koruyucu kılıfların önemi büyüktür. Eleman tellerinin proses içinde mekanik darbeler, kimyasal veya fiziksel aşınmalara karşı belli bir ömre sahip, dayanıklı olmaları için ortam şartlarına göre çeşitli kılıflar kullanılır.
Silisyum nitrit malzemeye göre termal şok, mekanik darbe ve korunduma karşı daha düşük dirence sahip bir malzeme olup, düşük fiyat avantajına sahiptir. İç kısmında bulunan çelik boru sayesinde uygulamada kolaylık sağlar.
Silisyum nitrit ileri teknoloji seramik bir malzeme olup , termal şok , mekanik darbe, korundum oluşumu ve kimyasal ilavelere karşı mükemmel direnç göstermektedir. Sıvı Alüminyum ergiyiği içinde silisyum nitrit malzeme, yapışmaması sayesinde uzun ömrü ve yüksek ısı iletimi sayesinde yüksek hassasiyette ısı ölçümüne olanak sağlamaktadır.